MENU

AKCE SVĚTLO V DUŠI – PROJEKT NA POMOC UKRAJINĚ

Ve čtvrtek 31. března náš Spolek pro vědu a výzkum uspořádal akci Světlo pro duši v Divadle Semafor. Jejím cílem bylo podpořit jak děti z Ukrajiny a jejich matky stižené válkou, tak  české děti, které zasáhl covid či podobná nemoc. Jak probíhaly přípravy? A jak vše dopadlo? 

S dobrou myšlenkou ve víru příprav

Akce vznikla velmi rychle. O týden dříve v úterý jsme se sešli ve třech v kavárně , a to já jako předseda spolku (Jiří Michalička), Jan Hendrych (manažer spolku) a Felix Slováček jr. Na této schůzce jsme si řekli, že při tom, co nepěkného se děje, nemůžeme zůstat stranou. Že bychom nějak měli pomoci i my. Dodávky potravin a další věcí již zajišťuje již spousta organizací, ale rozveselit děti a případně zajistit odbornou pomoc, a to ještě v jejich rodné řeči, to zatím nikdo nedělal. Nebo alespoň ne tak, aby se o tom dostatečně vědělo. Tak aby maminky dětí, které mají nějaký problém, hned věděly, kam se mohou obrátit pro psychologickou pomoc.

Shodli jsme si, že na našich akcích ale chceme i maminky a děti z Čech. Tedy UA:CZ půl na půl! Chceme přece lidi spojovat, nikoli rozdělovat. Nechceme, aby někdo říkal, děláme akce zdarma pro Ukrajince a co české děti? Nechceme stavět děti proti dětem, rodiče proti rodičům. Viděli jsme uprchlíky v různých zemích i to, jak se postupně začala mezi nimi a místními vytvářet animozita. Právě tomu se chceme pokusit zabránit, předcházet tomu.

A tak jsme se shodli, že uspořádáme první takovou akci, a to jak v rámci projektu Pomoc lidem z Ukrajiny. Akci jsme nazvali Světlo pro duši. A musím říci, že mě velmi příjemně překvapilo, jak se členové našeho spolku do přípravy akce vrhli. Jak nám vyšli vstříc naši přátelé. Všichni účinkující to  jako i my, udělali bez nároku na honorář. Pro mě velké pohlazení po duši.

První úspěšná akce, zdaleka ne poslední

Na akci vystoupili známí umělci s představením určeným dětem a všichni zaznamenali úspěch. Dětem se program líbil. Já dostal od jedné ukrajinské holčičky nádherný obrázek. Musím říci, že mě to vzalo za srdce. Celou akcí provázela Anna Julie Slováčková, hrál Semaforský bigbend Jiřího Jana Nepomuka Svobody, účinkovali Dáda Patrasová, Felix Slováček jr., Michal Stejskal, Eliška Hurábová, Magdalena Jedličková, Jiří Štědron, mim Martin Sochor, herci a zpěváci Divadla Semafor a další. Břichomluvec Zdeněk Polách měl u dětí obzvláště pozitivní odezvu. Vystoupení bylo samozřejmě dvojjazyčné, aby i děti a matky z Ukrajiny bez problému rozuměly.

Po akci byl připraven raut. Byla též přítomna paní z Terapeutické linky Sluchátko, tedy ze společnosti, jenž poskytuje odborné konzultace v oblasti psychologie, a to i v ukrajinštině. Pro zasažené válkou na Ukrajině mají na lince 6 anonymních hovorů  s terapeutem zdarma.

Po rautu při odchodu děti dostaly ještě plyšáky a čokoládky, maminky poukaz na masáž. Všechny dárky i raut zaplatil náš Spolek pro vědu a výzkum nebo jej zajistili naši členové. 

Akci spolu se mnou organizovali Jan Hendrych, Felix Slováček, Markéta Schwarz , Martin Legnavský, Lukáš Kruntorád a Helena Váňová. Všem ze spolku, účinkujícím a Jiřímu Suchému (za zapůjčení prostor) patří poděkování. Děkuji jim, stejně tak těm, kteří nám pomohli či pomáhají.

Takhle to na akci Světlo pro duši v Semaforu vypadalo
Takhle to na akci Světlo pro duši v Semaforu vypadalo

A chystáme toho mnohem víc – buďte u toho!

V rámci projektu Pomoc lidem z Ukrajiny chceme s takovými akcemi (koncerty, besedy) pokračovat. A samozřejmě chystáme i ambicióznější věci – uprchlíkům chceme zajistit  bydlení (řešení výstavby), maminkám práci, dětem školní docházku. Aby se jim u nás kvalitně žilo.

Že se vám myšlenka líbí a rádi byste přiložili ruku k dílu, tomuto projektu? Na stránce projektu můžete přispět jak finančně (přímo kartou online či na transparentní účet), tak svým časem

Spolek se nám zdárně rozjíždí, ale pro fungování jeho a tohoto projektu hledáme sponzory, mediální partnery, dobrovolníky a nové členy spolku. A v přípravě máme i další projekty.

Sdílejte článek

Facebook
Twitter
LinkedIn

Napsat komentář

SPOLEK PRO VĚDU A VÝZKUM z.s. 

IČO: 09998446
Sídlo: Štěrková 261, 252 26 Kosoř

Kancelář: Bucharova č.p. 1314/8, 158 00 Praha 5, Stodůlky, 15.patro

© 2021 Spolek věda a výzkum