Jaderná elektrárna je v principu parní elektrárnou. Jen k ohřevu vody na páru se používá místo uhlí či plynu jaderný reaktor. Jinými slovy využívá tepla vzniklého z přeměny vazebné energie jader těžkých prvků na elektrickou energii. Je složena z jaderného reaktoru, parní turbíny s alternátorem a z mnoha dalších pomocných provozů. Pára pohání parní turbíny, které pohánějí alternátory pro výrobu elektrické energie. Tepelnou energii lze využít i přímo, a to k výrobě vodíku.
Enrico Fermi rozběhl první jadernou reakci vytvořenou člověkem, a to 2. prosince 1942 na univerzitě v Chicagu. A tak vznikl první jaderný reaktor nazvaný Pile-1.
Experimentální reaktoru EBR 1 o výkonu 200 kW v USA poprvé vyrobil elektřinu 20. prosince 1951. Rozsvítil 4 žárovky.
V roce 2019 bylo funkčních 447 jaderných reaktorů v 30 zemích světa s celkovým instalovaným výkonem 392 300 MWe. Staví se 54 bloků s plánovaným výkonem 59 900 MWe.
Největší podíl elektřiny z jaderných elektráren se v roce 2016 vyráběl ve Francii (73 %), na Slovensku (54 %), Ukrajině (52 %), v Belgii (52 %) a Maďarsku (51 %).
Francie má v provozu 99 reaktorů s celkovou kapacitou 63 GWe (pokud nejsou v opravě).
Nejvíce elektřiny z jádra se vyrobí ve Spojených státech amerických. 99 reaktorů v provozu má kapacitu 100 GWe.
Díky provozu jaderných elektráren ročně nemusí být vypuštěno 1,8 mld. t CO2.
V roce 2013 byl podíl elektřiny vyrobené z jádra na celkové spotřebě ve světě 10,8 % – 2 359 TWh elektřiny. Největší podíl na světové spotřebě byl dosažen v roce 1996, 17,6 %. Od té doby nesmyslně klesá.
V České republice dvě jaderné elektrárny Temelín a Dukovany mají celkový výkon 3 760 MW. Tj. asi 35 % celkové spotřeby republiky.
Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany v roce 2022 produkují 1 kWh za 25 haléřů! To znamená 250 Kč za 1 MWh. Avšak kvůli pravidlům tvorby ceny na německé energetické burze si 1 MWh kupujete za 2 500–5 500 Kč! Co s tím uděláte?
Jaderné elektrárny dnes používají jako palivo obohacený uran, což je přírodní uran, v němž byl zvýšen obsah izotopu 235U z původních zhruba 0,7 % na 2–6 %. Zásoby máme na stovky let.
Jaderná elektrárna potřebuje běžet v nominálním režimu výkonu. Regulace výkonu je sice možná, v Dukovanech se vyzkoušela regulace až na 50 % nominálního výkonu ovšem z mnoha důvodů není vhodná. Jaderná elektrárna je stabilní a čistě ekologický zdroj, pokud zajistíme její bezpečnost!
A to řeší náš návrh bezpečnosti jaderné elektrárny, konkrétně jejího jaderného reaktoru!
PROTESTY A NEPOCHOPANÍ + NEKOMPETENCE A NESCHOPNOST
Část obyvatelstva ve světě je proti jaderné energetice. Podstatou je strach z havárie reaktoru a z vytváření nebezpečného odpadu. Zatímco u nebezpečného odpadu je tento strach zcela nesmyslný a lze ho jednoduchým vysvětlením problému snadno odbourat, u jaderného reaktoru má své opodstatnění. Zvláště po tom, co jsme byly svědky havárie v ČERNOBYLU a pak ve FUKUŠIMĚ.
Absolutním příkladem odporu je například Rakousko. Už v roce 1978 provedené referendum o jádru dopadlo tak, že téměř hotová jaderná elektrárna Zwentendorf nebude uvedena do provozu (50,5 % hlasů). Místo ní postavilo Rakousko uhelnou elektrárnu Dürnrohr!
Díky tlaků proti jádru Německo již v roce 1998 vytvořilo program pro útlum jaderné energetiky. Program byl sice v roce 2010 z rozhodnutí vlády pozastaven a zrušen a doba provozu jaderných elektráren prodloužena o 8 až 14 let. Tragédie ve Fukušimě Německo vrátila k původnímu programu. Nynější situace s Ruským plynem opět mění názor Německa na jádro.
Proti velké skupině odpůrců jádra stojí její stoupenci, kteří považují jadernou energetiku za jediné reálné řešení hrozící energetické krize a globálního oteplování.
JADERNÝ REAKTOR – JAK TO FUNGUJE
Tlakovodní reaktor – jaderný reaktor s ocelovou tlakovou nádobou (tlak cca 12−16 MPa), jehož moderátorem a zároveň i chladivem je obyčejná voda pod tlakem. Palivem je především obohacený uran (do 5 % U235) nebo směs uranu a plutonia Pu239 ve formě oxidů.
Varný reaktor s ocelovou tlakovou nádobou má podobnou konstrukci jako tlakovodní reaktor, s tím rozdílem, že tlak chladicího média je nižší (cca 7 MPa) a přímo v tlakové nádobě dochází k varu vody a výrobě páry, která proudí z reaktoru přímo do turbíny (jednookruhové provedení).
Těžkovodní reaktor – jaderný reaktor s tlakovými kanály, využívající jako palivo přírodní uran. Moderátorem neutronů a chladicím médiem je těžká voda D2O.
Plynem chlazený reaktor – reaktor využívající přírodní nebo slabě obohacený (pro vylepšený typ reaktoru) kovový uran, grafitový moderátor, a jak již název napovídá, plynné chladivo (oxid uhličitý) protékající několika tisíci kanálů v aktivní zóně.
Vysokoteplotní reaktor – je určitým typem plynem chlazeného reaktoru. Využívá grafitový moderátor a je chlazený inertním plynem – heliem. Velkou výhodou je vysoká výstupní teplota hélia, umožňující použití těchto reaktorů nejen k výrobě elektrické energie, ale i jako tepelného zdroje pro různé technologické procesy (metalurgie, výroba vodíku).
Rychlý reaktor a rychlý množivý reaktor – speciální typ jaderného reaktoru, ve kterém probíhá řízená štěpná reakce působením nezpomalených, rychlých neutronů.