Pomoc lidem z Ukrajiny

Cíle projektu

Cílem projektu je zajistit ubytování pro několik desítek tisíc lidí okupací postižené Ukrajiny a rovněž jeho následný provoz. Lidé i jednotlivé státy se aktuálně snaží zajistit jejich ubytování, ošacení a příspěvky. Ovšem dle našich zkušeností se jedná o krátkodobé řešení a často to bohužel končí uprchlickými nebo dokonce stanovými tábory, kde jsou lidé nuceni přebývat v zoufalém stavu.

Dle nás je proto třeba přijít s dlouhodobým a udržitelným řešením, jelikož následky nastalé situace pravděpodobně jen tak nepominou. Lidé ubytování po různých hotelových zařízeních nebo ubytovnách v nich nebudou moci přebývat věčně. Případně u nás možná budou muset přečkat i více let, než se budou moci do své vlasti vrátit. A někteří z nich se možná budou chtít zcela začlenit v ČR.

V našem spolku věříme, že pomoc jednotlivcům i skupinám by měla být komplexní, čímž se i zamezí následkům jejich bezprizorního žití. Proto je v rámci projektu chceme nejen ubytovat a zajistit jim základní věci, ale také je podpořit v získávání práce a dětem umožnit pokračovat ve školní docházce. Tedy takovým způsobem, aby měli naději na normální život srovnatelný s naší kvalitou života.

Jednotlivé fáze projektu

Fáze #1: Okamžité řešení: Pomoc dětem

Nejvíce postiženými lidmi z Ukrajiny jsou malé děti, které válečný konflikt omezil v běžném způsobu života, způsobil jim psychické a pravděpodobně i fyzické újmy. Proto pro ně připravujeme tyto aktivity:

 

 • Sbírka hraček
 • Sbírka oblečení
 • Pořádání kulturních akcí (kouzelníci, divadlo, koncerty)
 • Zajištění psychologické péče a její hrazení

Fáze #2: Střednědobé řešení: Výstavba modulárního bydlení

Zde se jedná se o projekt výstavby ubytovacího zařízení modulárním způsobem, který bude možné replikovat v různých lokalitách celé České republiky. Nejprve je třeba sehnat vhodné lokality s pozemky, aby bylo možné realizovat rychlou výstavbu kontejnerového či montovaného bydlení.

Pozemek pro tento projekt musí splňovat tato kritéria:

 • Existence sítí s dostatečnou kapacitou v blízkosti průmyslových zón
 • Počet volných pracovních míst v blízkém okolí
 • Dostupnost škol taktéž v blízkém okolí
 • Dostatečné kapacity zdravotní péče

Fáze #3: Dlouhodobé řešení: Výstavba malometrážních bytů

Zde se jedná o projekt plošné bytové výstavby, kdy v rámci dlouhodobého řešení je a bude nezbytné začít budovat nové bytové domy s jednotkami o velikosti do 50 m2, a to k nastěhování nejpozději do 2 až 3 let. To lze zvládnout pomocí nouzového stavu, legislativním zrychlením a finančními prostředky ze státní pokladny.

Spočítali jsme, že je potřeba postavit pro 120 000 lidí z Ukrajiny 30 000 bytových jednotek o zmíněné výměře. Tento projekt za předpokladu stávajících cen materiálu a práce vychází cca na 80 miliard Kč. Bytové domy je zamýšleno stavět v místech s pracovními příležitostmi, nejlépe pak v lokalitách v blízkosti průmyslových zón a velkých měst. Další podmínkou je dostupnost hromadné dopravy.

Projekt má velkou výhodu v tom, že se nejedná pouze o náklad státu, ale je to v podstatě půjčka s 0% úrokem. Lze předpokládat, že většina ubytovaných lidí bude chtít v budoucnu jednotlivé bytové jednotky odkoupit na splátky nebo prostřednictvím hypotečního úvěru.

Pro všechny uvedené činnosti je nutné zajistit urychlení legislativního procesu a odstranit byrokratické překážky. Legislativní proces je dnes totiž brzdou při nové výstavbě u nás. Pakliže se má ČR vypořádat s přívalem několik set tisíc uprchlíků z Ukrajiny, bude se muset proces výrazně zrychlit.

Je potřeba:

 • Změnit situaci, kdy uprchlíky není možné ubytovat ve stávajících objektech, které jsou dostatečné pro běžné použití, nicméně z pohledu legislativy nenaplňují status „vyhovující“
 • Zrychlit celé stavební řízení a všechny navazující procesy na úroveň několika měsíců

Dále je nutné:

 • Zapojit firmy nacházející se v průmyslových zónách, tedy těch, kde schází pracovní síla
 • Získat podporu od církve, státu a soukromých subjektů

Jak to může vypadat?

V současné době jednáme se zástupci Terezína, kde je v budově bývalé nemocnice možné po rozsáhlejší rekonstrukci ubytovat několik set lidí. Toto řešení bude časově náročné v rámci přípravy projektové, technické a finanční. S ohledem na sháníme a hledáme další vhodné lokality a objekty.

 

Fáze #3: Další rozvoj projektu

Připravujeme program soběstačného Česka, který bude obsahovat několik projektů týkajících se například pěstování vlastních strategických plodin, chovu zemědělských zvířat s následným vlastním zpracováním masa apod. Je totiž třeba si uvědomit, že příval lidí z Ukrajiny je na začátku a je možné, že do roka a do dne u nás bude i víc jak milion nových spoluobčanů.

Česká republika by měla být potravinově a energeticky maximálně soběstačná a pravděpodobnost, že nám pomůže ve zvládání této situaci někdo ze zahraničí je mizivá.

Jak nám můžete konkrétně pomoci? Potřebujeme:

 

Sponzory, kteří na projekt budou přispívat

Přispět na projekt můžete přes platební kartu přímo na této stránce (vyplníte pár údajů, dáte Podpořit a v platební bráně následně transakci dokončíte). Nebo můžete přispět na náš transparentní účet č. 2601966416/2010 u Fio banky. Samozřejmě sháníme nejen jednorázové příspěvky, ale hledáme i dlouhodobé patrony a to nejen mezi jednotlivci, ale i mezi firmami.

Zároveň můžete přispět i materiálně, budeme shánět základní vybavení od židlí po zubní kartáčky – chcete-li se angažovat takto, napište nám na pomocUA@svvcz.cz, do předmětu uveďte “Pomoc UA – Přispěji” a na podrobnostech se dle vašich možností domluvíme. 

Dobrovolníky, kteří s projektem vypomůžou

V začátku hledáme především:

finanční dárce
mediální partnery, kteří pomohou v propagaci
partnery a organizace, jelikož čím víc nás na projekt bude, tím lépe

Dále hledáme i marketéry, influencery, copywritery apod., se kterými se nám podaří dostat naše řešení do povědomí, s náborem sponzorů a vůbec s komunikací a šířením osvěty.

Chcete-li přiložit ruku k dílu takto, napište nám na pomocUA@svvcz.cz, do předmětu uveďte “Pomoc UA – Pomůžu” a na podrobnostech se dle vašich možností domluvíme.

Osobnosti, které projekt mediálně zviditelní

A samozřejmě hledáme osobnosti z kulturních a vůbec všech sfér, celebrity, umělce, influencery, youtubery, vlogery, novináře, moderátory aj. vlivné lidi, kteří za projekt ztratí dobré slovo u svých fanoušků a pomůžou nás dostat do povědomí. Čím více lidí pomůže, tím lépe.

Chcete-li nám pomoci se zviditelněním, napište nám na pomocUA@svvcz.cz, do předmětu uveďte “Pomoc UA – Medializace” a na podrobnostech se dle vašich možností domluvíme.

V rámci spolku toho chystáme mnohem víc!

Obecně je naší vizí sdružovat osobnosti akademické i veřejné sféry a pomáhat výzkumníkům realizovat projekty, které by jinak zapadly. Projekt “Pomoc lidem z Ukrajiny” je vůbec prvním, který v rámci spolku chystáme, svou povahou se ovšem od budoucích liší.

Chcete-li být i u dalších projektů, přidejte se mezi naše členy. Do budoucna kromě výše uvedeného chystáme třeba projekt Rekultivace pralesů Konga či Dotěžování ropy v ČR a nejen to! Členy pravidelně informujeme, zveme na přednášky a mnoho dalšího. Chcete se přidat? Jednoduše se registrujte.